Chcesz otworzyć konto w banku? Sprawdź, na co zwrócić uwagę..

Chcesz otworzyć konto w banku? Sprawdź, na co zwrócić uwagę..

Otwieranie konta w banku to dla wielu osób czarna magia. Niepewności, brak wiedzy i wiele propozycji sprawiają, że przeważnie czujemy się nieco zdezorientowani, mając wykonać takie zadanie. Otwarcie konta bankowego jest jednak w rzeczywistości proste i możliwe do wykonania nawet w ciągu kilkunastu minut. W tym tekście przedstawiamy wszystkie elementy, o jakich musimy pamiętać, otwierając takie konto bankowe i podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, aby otwarty rachunek bankowy był korzystny i dopasowany naszych celów..

Jaki bank wybrać? Wybierz dużą markę!

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jest wybór odpowiedniego banku. Na rynku istnieje ich wiele i są to zarówno banki komercyjne, banki spółdzielcze, czy SKOKi. Z tych trzech typów banków warto wybierać banki komercyjne — największe. Ich siła tkwi właśnie w wielkości. Najczęściej są to banki międzynarodowe — globalne działające na całym świecie. Wśród nich są też banki polskie, ale działające na terenie całej polski. Niezależnie od dalszej oferty warto wybierać takie banki dlatego, iż będą posiadały wiele placówek — nawet po kilka w danym mieście. Zapewnią też najwyższy standard obsługi czy nowości techniczne. Mają też dużą sieć bankomatów, co jest szczególne ważne przy darmowej wypłacie, jedynie w rodzimej sieci. Banki spółdzielcze lub skoki działające na mniejszą skalę mogą w tych elementach ustępować bankom komercyjnym, nawet poprzez posiadanie małego oddziału, co wbrew pozorom wpływa na komfort obsługi.

Jaki bank wybrać? Konto płatne czy darmowe?

Drugim elementem, o którym powinniśmy zadecydować jest to czy wybrać konto płatne, czy darmowe. Na rynku istnieje wiele kont obu typów. Obecnie, jeśli szukamy podstawowych usług bankowych np. jednie rachunku, przelewów i bankowości mobilnej, zdecydowanie w warto wybierać konta darmowe. W podstawowej wersji darmowość konta jest już standardem i nie warto płacić za coś, co możemy mieć za darmo. W ciągu kilku lat użytkowania nawet kilka złotych miesięcznie opłaty za konto da bardzo dużą sumę, którą moglibyśmy spożytkować inaczej. W pierwszej kolejności warto zatem poszukać kilku kont darmowych i wybrać dogodne dla siebie. Jeśli jednak zależy nam na zaawansowanych funkcjach takich jak darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, dostęp do wielu przelewów ekspresowych czy dostęp do rachunku maklerskiego warto przeliczyć, czy płatne konto będzie tańsze niż każdorazowe płacenie za takie usługi na koncie darmowym.

Bankowość internetowa i aplikacja mobilna

 

Kolejną ważną rzeczą, na którą powinniśmy zwracać uwagę, jest bankowość elektroniczna oraz mobilna. Dostęp do konta w serwisie internetowym banku oraz w aplikacji na smartfonie jest obecnie bardzo ważny. Praktycznie w taki sposób możemy zarządzać całym kontem, wysyłać samodzielnie przelewy czy sprawdzać stan konta. Przed założeniem rachunku warto zatem przejść na stronę www banku i sprawdzić demo serwisu elektronicznego oraz zadecydować czy system bankowości jest dla nas intuicyjny, prosty estetyczny itp. Warto też upewnić się co do metody logowania. Archaicznymi i niewygodnymi metodami jest np. fizyczny token czy listy papierowe z kodami. Najwygodniejszą opcją jest autoryzacja na hasło sms lub stałe hasło z wyborem obrazka. Naszej konto powinno posiadać również aplikację mobilną na nasz telefon, co również możemy sprawdzić na stronie banku.

Konto z limitem kredytowym

Otwierając konto bankowe, powinniśmy zastanowić się, czy zależy nam też na debecie, czyli inaczej nazywanym limicie w koncie. Bardzo często jest on nam proponowany przy otwieraniu konta bankowego i jest on udzielany wtedy na preferencyjnych warunkach. Limit taki to możliwość zejścia z saldem konta na minus np. do – 2000 złotych. Limity takie oprocentowane są na poziomie ok. 10% w skali roku od wykorzystanych środków, co jest bardzo niskim oprocentowaniem i spotykanym jedynie na kartach kredytowych. Jeśli więc planujemy w przyszłości korzystać z pożyczek lub kredytów, warto otworzyć taki limit wraz z kontem. Nawet jeśli otworzymy nowe konto bez niego, dobrym pomysłem będzie też złożenie wniosku i otwarcie limitu. W kolejnych miesiącach gdzie będziemy potrzebowali dodatkowej gotówki, jedynie udamy się po nią do banku, a nie dopiero wtedy będziemy wnioskować o limit. Jeśli nie potrzebujemy dodatkowych środków, nie warto otwierać limitu, gdyż obniża on naszą zdolność kredytową i może być pokusą dla osób, które nie przestrzegają dyscypliny finansowej.

bankowekredyt.pl

Bonusy, premie i korzyści dodatkowe

Ostatnią poradą w naszym zestawieniu jest ta, aby wybierać konta bankowe, które oferują bonusy, promocje czy dodatkowe korzyści. Nie powinny stanowić one głównego powodu zakładania konta, ale jeśli mamy do wyboru kilka o podobnej funkcjonalności, warto wybierać takie właśnie konta. Obecnie na rynku bankowym istnieje duża konkurencja, a banki starają się między sobą pozyskiwać jak największą liczbę klientów. Oferują zatem promocyjne warunki kont bankowych, prezenty za otwarcie konta czy nawet gotówkę, która trafi na nasze konto po jego otwarciu. Gdy mamy zatem do wyboru kilka banków z podobną ofertą i nie wiemy, na który się zdecydować, warto wybrać ten, dzięki któremu otrzymamy np. 200 zł w gotówce, bon na zakupy czy nawet smartfon — bo i takie promocje się zdarzają.

 

Porównywarki finansowe w internecie

Jeśli wiemy już na, co zwrócić uwagę otwierając  bankowe konto, warto skorzystać przed jego otwarciem z porównywarek kont bankowych.

W ten sposób możemy poznać wiele ofert banków w jednym miejscu, a następnie udać się samodzielnie do oddziału, aby otworzyć dane konto. Jeśli chcielibyśmy samemu przeszukiwać internet i sprawdzać promocje na własną rękę, z pewnością odwiedzenie wszystkich witryn banków zajęłoby nam bardzo dużo czasu. W porównywarce możemy też otworzyć konto internetowe, bezpośrednio przechodząc na stronę danego banku oraz zapoznać się z wieloma innymi poradami czy wskazówkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *