Karta płatnicza kredytowa, debetowa, PrePaid i wirtualna. Poznaj 4 rodzaje kart..

Karty kredytowe, debetowe, PrePaid i wirtualne. Poznaj 4 rodzaje kart płatniczych

Kart płatniczych z pewnością używamy na co dzień, regulując nimi różne rachunki np. w internecie lub zwykłym sklepie. Często też nie zwracamy uwagi na to, jakimi kartami płatniczymi płacimy, a jeśli mamy wybrać dany typ w banku towarzyszy nam sporo wątpliwości. Ogólne istnieją 4 rodzaje kart płatniczych takie jak debetowe i kredytowe — najbardziej znane oraz przedpłacone i wirtualne, które mają wiele zalet, ale nie są już tak często używane. W tym tekście przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje o tych czterech rodzajach i podpowiadamy, który z nich wybrać.

Karta płatnicza debetowa do konta

Podstawowym typem karty płatniczej, jaki możemy spotkać jest karta debetowa. To najprostsza forma karty i jest ona wydawana już praktyczne automatycznie do każdego konta bankowego. Karta debetowa służy do wydania pieniędzy z rachunku bankowego bezgotówkowo oraz wypłacania gotówki z bankomatu. Jej działanie jest bardzo proste. Dzięki niej możemy wykorzystać pieniądze z naszego konta w takiej kwocie, w jakiej ją posiadamy na rachunku. Oznacza to, że mając na koncie 500 złotych, kartą debetową możemy wypłacić jedynie 500 zł i nie możemy się zadłużać. Dzięki karcie debetowej zapłacimy też rachunki w sklepach stacjonarnych, rachunki internetowe czy wypłacimy pieniądze z bankomatu. Jeśli chcemy otrzymać kartę debetową, nie musimy spełniać wielu warunków, a jedynie złożyć wniosek. Karty takie wydawane są praktycznie każdej osobie, która o to poprosi i najczęściej są darmowe. Wydawcami kart są Visa albo MasterCard. Mają one plastikową tradycyjną formę, oraz płaski nadruk imienia i nazwiska posiadacza, daty ważność, kodu bezpieczeństwa i numeru karty.

Karta płatnicza kredytowa z limitem

Drugim typem karty, z jaką możemy spotkać się na rynku finansowym, jest karta kredytowa. Już na pierwszy rzut oka różni się ona od karty debetowej, gdyż posiada wypukły nadruk numeru, nazwiska, daty ważności i kodu bezpieczeństwa. Karty takie służą do wydawania limitu kredytowego, który jest nam przyznawany przez bank. Są zatem z praktycznego punktu widzenia kartą do zarządzania kredytem. Aby je otrzymać, musimy złożyć w banku wniosek kredytowy na daną sumę. Po jego akceptacji, gdy spełnimy warunki banku i posiadamy zdolność kredytową, wydawana nam jest karta kredytowa z danym limitem. Możemy korzystać z niej elastycznie — według własnego uznania i potrzeby. Samodzielnie też będziemy zarządzali kredytem w elastyczny sposób. Przy jej pomocy kredyt z karty możemy wydawać płacąc kartą za zakupy, w internecie czy wypłacając pieniądze w bankomacie. Karty kredytowe przyznaje wiele banków i jest to popularna usługa. Karta taka jest też odrębnym produktem finansowym.

 

Działanie karty kredytowej jest stosunkowo proste. Gdy mamy już kartę z limitem np. 1000 złotych możemy w dowolnej chwili skorzystać z tego limitu, wypłacając pieniądze lub płacąc za zakupy. Od momentu skorzystania z pieniędzy rozpoczyna się okres bezodsetkowy. Wynosi on ok. 58 dni i jeśli w tym czasie oddamy całość zadłużenia, nie zapłacimy za to żadnych odsetek. Na okres ten składa się 30-dniowy okres rozliczeniowy oraz blisko miesięczny okres na spłatę. Wypłacając zatem środki z karty, a początku okresu rozliczeniowego będziemy mieli blisko 2 miesiące na darmowe używanie gotówki pożyczonej do banku. Gdy po okresie bezodsetkowym nie spłacimy zadłużenia, rozpocznie się naliczanie odsetek 10% w skali roku od wykorzystanej sumy, które będziemy musli pokrywać miesięcznymi wpłatami np. kilkunastu — kilkudziesięciu złotych. Jeśli po kilku miesiącach zdecydujemy się spłacić zadłużenie, wyzerujemy kartę i będziemy mogli korzystać z niej od nowa.

Karta Prepaid przedpłacona

Trzecim i najmniej popularnym typem karty płatniczej jest karta PrePaid, czyli karta przedpłacona. Jest to karta na doładowania i działa ona tak samo jak telefon na kartę. Sama karta płatnicza jest odrębnym i niezależnym produktem finansowym. Możemy kupić ją w cenie kilkunastu złotych w banku praktycznie od ręki. Aby ją kupić, nie musimy spełnić żadnych warunków, a sama karta pozwala wydawać jedynie tyle pieniędzy, ile znajduje się na niej w danym momencie. Karta działa na zasadzie doładowań. Wraz z kartą otrzymamy konto techniczne, na które będziemy wpłacali pieniądze np. przelewem lub gotówką w banku. Jeśli na karcie znajdzie się już dana suma np. 600 złotych, będziemy mogli wydawać ją bezgotówkowo, płacąc nią za zakupy, w internecie czy wypłacając gotówkę w bankomacie.

 

Kart przedpłaconych używa się w celu oddzielenia gotówki z naszych prywatnych finansów np. od tych przeznaczonych na opłaty itp. Jest to też bezpieczny sposób płacenia bezgotówkowego, gdyż w razie kradzieży karty stracimy jedynie tyle, ile rzeczywiście się na niej znajduje, a nie wszystkie pieniądze z konta lub limitu kredytowego. Karta taka jest fizycznie podobna do tej debetowej, umożliwia płatności zbliżeniowe czy tradycyjne. Karty są dostępne w różnych walutach. Warto używać ich, jeśli często korzystamy z płatności bezgotówkowych, aby zminimalizować ryzyko utracenia pieniędzy. W taki sposób możemy uczyć też młode osoby korzystania z bankowości bezgotówkowej, nie przekazując im naszej karty, a kupując pre-paid i wpłacając na nią np. kieszonkowe.

Karta płatnicza wirtualna do płatności w internecie

Ostatnim typem karty, którą możemy spotkać na rynku finansowym, są karty wirtualne. Są to karty, które nie mają swojej fizycznej postaci i działają tak samo jak karty przedpłacone. Wygenerować można je w bankowości elektronicznej czy elektronicznych portfelach. Karty wirtualne są również wydawane przez MasterCard czy Visa i również są pełnoprawnym środkiem płatniczym. Po ich wygenerowaniu otrzymujemy jedynie numer karty, datę ważności oraz kod bezpieczeństwa. Karty wirtualne służą do dokonywania płatności internetowych. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom płacącym w sieci. Proces płacenia dzięki takim kartom opiera się na przelaniu konkretnej sumy na kartę i płaceniu nią w sieci. W razie kradzieży danych wystarczy wygenerować łatwo od nowa kartę, a utrata pieniędzy będzie mniej dotkliwa niż np. wszystkich oszczędności z naszego konta bankowego. Karty takie są łatwo i ogólnodostępne Nie musimy również spełniać żadnych, aby je wygenerować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *